poniedziałek, 13 listopad 2023 14:05

Gminne obchody Święta Niepodległości w Szklarach Górnych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obchody 105. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy gminy Lubin i nie tylko, tradycyjnie świętowali w Szklarach Górnych. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. W intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a następnie barwny korowód pomaszerował pod obelisk upamiętniający 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, gdzie złożone zostały wieńce i kwiaty.

Było barwnie, kolorowo, z pieśnią na ustach i uśmiechem na twarzach uczestników, z udziałem strażaków, pocztów sztandarowych, uczniów gminnych szkół, nauczycieli, Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Lubin, uczniów klas mundurowych ZS nr 2 w Lubinie, okolicznych mieszkańców. Przygotowano stacje na których prezentowane były fragmenty z III części Dziadów Adama Mickiewicza, scenki z epoki, przedstawiające wiele ciekawych faktów historycznych z udziałem Stańczyka, carycy Katarzyny, króla Stanisława Poniatowskiego, Marii Curie-Skłodowskiej. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się tradycyjnie wójt Gminy Lubin. O klimat z minionej epoki zadbało Stowarzyszenie Historyczne „Rekonstrukcje Lubin”.

Dla najmłodszych uczestników obchodów święta panie bibliotekarki z Obory i Chróstnika przygotowały zajęcia plastyczne z barwami narodowymi. Dzieci bardzo licznie oblegały biało-czerwone stanowisko biblioteczne, gdzie wykonywały żołnierzyki i chorągiewki z serduszkami. Powodzeniem wśród młodszych dzieci cieszyły się kolorowanki. Wszyscy zainteresowani, bez względu na wiek, korzystali z przygotowanego bookcrossingu, dzięki któremu wiele książek dostało nowe życie, dając innym radość z czytania.

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .