wtorek, 30 kwiecień 2024 15:26

Jak powstaje książka- proces od A-Z

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zaprosiła uczniów klas 4-5 szkół podstawowych Gminy Lubin do udziału w projekcie szkoleniowym dotyczącym procesu powstawania książki. Zajęcia poprowadził autor serii książek przygodowo-podróżniczych dla dzieci o przygodach nastoletniej Zuzi na 3 kontynentach – Przemysław Jakóbczyk. Projekt został sfinansowany w ramach dotacji celowej z Gminy Lubin.

Autor przedstawiał dzieciom warsztat pracy pisarza, w oparciu o książki, które napisał dla swojej córki i z nią w roli głównej. Pierwsza część pt. „Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie” powstała w formie broszury, ale ponieważ cieszyła się zainteresowaniem ze strony młodych czytelników, wydana została również w formie książki z nadanym już numerem ISBN, po czym autor „zmuszony był” napisać kolejne części, i tak powstała 3 tomowa seria. Jeszcze w tym roku pojawi się 4, ostatni tom przygód Zuzy, mający miejsce w mroźnym klimacie na Alasce oraz „Podręcznik survivalowy dla dzieci i młodzieży” będący bonusem do całej serii.

Księgi samodzielności Zuzy to nie tylko beletrystyka, to połącznie wątków przygodowych z praktyczną wiedzą survivalową, która w określonych warunkach może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Autor podczas spotkania pokazał dzieciom jak w prosty sposób wykonać podgrzewacz, aby uniknąć hipotermii oraz jak można złapać narybek z wykorzystaniem plastikowej butelki i sznurka.

Bardzo ciekawie opowiadał również o procesie powstawania książki – od pomysłu do pojawienia się na półce, dzięki czemu uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi kim jest autor, redaktor, recenzent, korektor, grafik, co to jest ISBN, czym jest wena i czy pisanie uzależnia?

Uczniowie zadawali pytania lub odpowiadali na nie i z dużym zaciekawieniem chłonęli przekazywaną im wiedzę. Okazało się, że najważniejszą osobą dla autora książki jest czytelnik, bo to dla niego powstaje przecież książka.

Dziękujemy pięknie szkołom za współpracę, a panu Przemysławowi Jakóbczykowi za bardzo ciekawe spotkania;)

 

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .