Oferta usług

OFERTA BIBLIOTEK

  • Księgozbiór - Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz jej filie posiadają księgozbiór z ponad 42 000 tys. woluminów książek i audiobooków. Dla osób mających problemy z czytaniem drobnego druku lub niedowidzących oferujemy książki z serii Duże Litery, zawierające dużą czcionkę i szerokie interlinie między wierszami. Zbiory głównie wypożyczane są na zewnątrz, ale w każdej bibliotece istnieje możliwość skorzystania z zasobów na miejscu. Przeglądanie katalogu on-line Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz jej filii odbywa się poprzez wyszukiwarkę on-line szukamksiążki.pl po wpisaniu nazwy biblioteki lub bezpośrednio pod linkiem – katalog GBP w Raszówce.
  • Legimi - Czytelnicy zapisani do naszej Biblioteki, lub do którejkolwiek z 67 bibliotek publicznych Dolnego Śląska, mogą mieć dostęp do wielu nowości i bestsellerów, ale i starszych tytułów – z beletrystyki, literatury faktu i innych popularnych kategorii udostępnianych przez portal Legimi.com. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu, założą konto i pobiorą bezpłatną aplikację Legimi. Wówczas wszystkie bez wyjątku e-książki dostępne w abonamencie będą mogli czytać na smartfonietableciekomputerze lub czytniku (oprócz Kindle'a). Oczywiście za darmo. Warunkiem jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej.
  • Komputery z dostępem do internetu - We wszystkich placówkach znajdują się stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla czytelników.Część z nich pochodzi z programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Lubin”. W ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans z udziałem Latarników Polski Cyfrowej, którymi są nasi bibliotekarze - oferujemy indywidualne zajęcia z podstaw obsługi komputera i korzystania z Internetu (w szczególności dla osób z pokolenia 50 +).
  • Działalność kulturalna promująca czytelnictwo - W ciągu całego roku biblioteki organizują różnego rodzaju zajęcia promujące bibliotekę i czytelnictwo: spotkania z ekspertami, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, przedstawienia teatralne, warsztaty hobbystyczne dla dzieci i seniorów (robienie kwiatów, pisanek, bombek itp.), konkursy literackie i plastyczne, obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Tygodnia Bibliotek, Narodowe Czytanie czy Noc Bibliotek, zajęcia dla dzieci podczas ferii i wakacji oraz inne w ciągu roku. Biblioteka bierze udział w wielu akcjach i projektach ogólnopolskich promujących czytelnictwo.
  • Gry planszowe – W każdej z bibliotek znajdują się gry planszowe, do korzystania z których zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Część z nich została zakupiona z funduszy sołeckich.
  • Projekt Mała Książka Wielki Człowiek – Od 2018 roku biblioteka wraz z filiami bierze udział w projekcie „Mała Książka Wielki Człowiek, którego organizatorem jest Instytut Książki. Każdy przedszkolak, który odwiedzi bibliotekę otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę, a także Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek oraz broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece”. Za każdym razem kiedy dziecko odwiedzi bibliotekę i wypożyczy co najmniej jedną książkę, otrzyma naklejkę do swojej Karty Małego Czytelnika, a po uzbieraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Radość i satysfakcja dla dzieci i rodziców.
  • Terminal Academica w bibliotece w Raszówce- Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z ponad 3 milionów publikacji naukowych Biblioteki Narodowej - cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA. Znajdziemy w jej zasobach najnowsze podręczniki, monografie, lektury szkolne i lektury na olimpiady przedmiotowe. Terminal z dostępem do zbiorów znajduje się w bibliotece w Raszówce. Aby skorzystać z publikacji, należy zalogować się w CWPN Academica na terminalu znajdującym się w naszej bibliotece. Użytkownik otrzymuje dane dostępowe do konta od pracownika biblioteki. W przypadku małoletnich oraz osób, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, zgodę na utworzenie konta wyraża przedstawiciel ustawowy poprzez złożenie oświadczenia. Użytkownik zobowiązany jest do zapoznania się z Regulaminem Użytkownika CWPN Academica.
  • E-czasopisma (Gazeta Wrocławska, Polska Metropolia Warszawska, Gazeta lubuska) - w związku z podpisaną umową darowizny (KGHM z Gminą Lubin) Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz filie otrzymały bezpłatne e-prenumeraty (Gazeta Wrocławska, Polska Metropolia Warszawska oraz Gazeta Lubuska) do wykorzystania na komputerach dla czytelników w bibliotekach.

 

Zapraszamy do odwiedzania naszych bibliotek!

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce ul. Kolejowa 4B, 59-307 Raszówka

Tel. 76 844 81 93 e-mail: gbp.olech@ug.lubin.pl

 

Gmina Lubin
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .